Knowledge base
7 przyczyn, dla których chmura jest idealnym narzędziem dla software house'ów
Posted by on 13.01.2014 14:29
Programista powinien się skupić na kodzie. To stara prawda, ale czy faktycznie jest tak, że zawsze możesz się skupić na znalezieniu najlepszego algorytmu dla rozwiązania danego problemu? A może czasem musisz walczyć ze środowiskiem uruchomieniowym, instalowaniem bibliotek i obrazów systemów, by na końcu i tak okazało się, że przygotowany serwer jest za słaby? Te czasy się skończyły. Dziś software house'y mogą korzystać z polskiej chmury obliczeniowej Oktawave, w której uruchamianie aplikacji jest po prostu takie, jak powinno być zawsze.

Polska chmura obliczeniowa powstała między innymi z myślą o programistach, deweloperskich grupach roboczych czy właśnie o całych software house'ach, które chciałby dostać wydajne środowisko uruchomieniowe, bez konieczności skupiania na nim swojej uwagi. Poniżej prezentujemy 7 powodów, dla których chmura jest rozwiązaniem tak korzystnym z punktu widzenia programistów.

 

1. Uruchamiaj, kiedy masz ochotę

W Oktawave dowolną liczbę serwerów o wybranych parametrach (do dyspozycji masz aż 8 maszyn zróżnicowanych pod kątem liczby procesorów oraz RAM-u) uruchamiasz wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba. Po prostu, logujesz się do panelu, wybierasz typ maszyny oraz to, co ma niej być uruchomione, podajesz liczbę serwerów i klikasz uruchom. Mija 120 sekund i Twoje serwery są gotowe do pracy.

W tym momencie zaczynamy za nie naliczać opłatę. Co godzinę będziemy sprawdzali, jak wyglądało Twoje zużycie zasobów i co godzinę będziemy naliczali odpowiednią opłatę. Jeśli w którymś momencie, wyłączysz daną maszynę, przestaniesz od tego momentu za nią płacić.

W ten sposób możesz pozyskać bardzo szybko infrastrukturę dla swojego projektu, ale to ma jeszcze jedną bardzo ważną zaletę. Wyobraź sobie, że do testów aplikacji potrzebujesz 150 serwerów. Skąd je wziąć? Po prostu uruchom je w chmurze, wykorzystaj tyle, ile zajmą Ci testy, a później je wyłącz, a nawet usuń. Zapłacisz tylko za czas ich realnej pracy.

 

2. Korzystaj z gotowych środowisk, twórz własne

Chmura pozwala Ci na wykorzystanie gotowych środowisk, które mogą być uruchamiane przy tworzeniu dla Ciebie serwera. Linux, Windows, FreeBSD, PHP, Python, Ruby i wiele innych - to wszystko w Oktawave dostaniesz od ręki skonfigurowane do uruchomienia Twojej aplikacji. A jeśli masz specyficzne wymagania, to każdą maszynę możesz dostroić tak, jak Ci się podoba, ponieważ masz pełną kontrolę roota.

Co więcej, jeśli masz swoje ulubione i uszyte na miarę środowisko uruchomieniowe, może je zapisać do naszego storage'u i uruchamiać nowe maszyny z już tym prekonfigurowanym, własnym środowiskiem. Nie musimy podkreślać, jak dużo czasu w ten sposób oszczędzasz.

 

3. Rządź i kontroluj

W Oktawave dostajesz panel kontrolny, z pomocą którego możesz robić ze swoimi serwerami, co chcesz. Możesz je np. klonować, backupować, grupować w kontenery lub planować dla nich wszelkie akcje.

Dla programistów szczególnie przydatną funkcją jest snaphot, który rejestruje zmiany dokonane w pamięci masowej wszystkich dysków twardych podpiętych do serwera. Oznacza to, że każde działanie na maszynie po utworzeniu migawki jest równolegle w niej zapisywane. Aby powrócić do poprzedniego stanu maszyny, wystarczy po zaznaczeniu odpowiedniego snapshota wcisnąć przycisk Restore, co spowoduje przywrócenie stanu instancji sprzed utworzenia snapshota. Funkcjonalność ta pozwala na m.in. szybkie odzyskanie danych w przypadku błędu zapisu na dysku, uszkodzenia pliku lub awarii programu.

 

4. Oczywiście, wypróbuj nasze API

API Oktawave jest warstwą interfejsu umożliwiającą wszystkim klientom zarządzanie własnymi usługami za pomocą zewnętrznych narzędzi. Pozwala także twórcom aplikacji partnerskich połączenie z systemem Oktawave i stworzenie własnego programu dostępowego.

Z poziomu aplikacji korzystającej z API Oktawave można wykonać wszystkie operacje, które są możliwe w systemie Oktawave w obrębie konta klienta (użytkownika końcowego), a także partnera (czyli zespołu administracyjnego).

 

5. Najszybszy storage świata? Proszę bardzo

Jedną z najważniejszych przewag rynkowych Oktawave jest storage. Tak, potrafi on zapisywać i odczytywać dane z szybkością nawet 200 000 IOPS. Chyba nikomu nie trzeba przypominać, jak ważne jest to w wypadku aplikacji bazodanowych, które muszą szybko dostarczać informacje do procesorów. Bardzo często przy wolnych systemach przechowywania danych CPU się najzwyczajniej nudzą, ponieważ dysk nie jest w stanie dostarczyć im wystarczająco dużych porcji informacji.

Chmura Oktawave to zmieniła - to w niej obecnie uruchamiane są jedne z największych systemów Big data w Polsce. Właśnie przez wzgląd na niespotykaną nigdzie indziej wydajność storage'u, którą możesz mieć również do swojej dyspozycji.

 

6. Zatrudnij Autoskaler

W Oktawave działa Autoskaler. To mechanizm, który cały czas analizuje, w jaki sposób Twoja aplikacja zużywa zasoby. Jeśli Autoskaler uzna, że Twój serwer za chwilę nie wytrzyma obciążenia, zostanie podjęta decyzja o zmienie klasy maszyny i Twoja aplikacja dostanie automatycznie więcej RAM-u i procesorów. Nieźle, prawda?

Ale to nie koniec. Kiedy Twoja aplikacja skonsumuje już zasoby najmocniejszego serwera (obecnie: 64 GB RAM, 16 VCPU x 2,5 Ghz), Autoskaler zacznie dla Ciebie klonować maszyny i włączy dla nich load balancing.

Co więcej to działa w dwie strony. Jeśli Autoskaler zobaczy, że Twoja maszyna się nudzi, obniży parametry maszyny do odpowiedniego poziomu. Wszystko po to, by:

  • z jednej strony zapewnić 100% dostępności aplikacji,
  • z drugiej minimalizować koszty.

 

7. To dość ważne: monitoruj aplikację

Last but not least, w Oktawave masz do dyspozycji panel LiveView, w którym na żywo możesz analizować status Twojej infrastruktury, ale także oddaliśmy w ręce programistów usługę Watch, która pozwala na monitoring statusu aplikacji. To bardzo przydatne narzędzia, szczególnie jeśli mamy do czynienia z krytycznymi aplikacjami biznesowymi.

Na koniec chciałbym tylko zachęcić do przetestowania tego rozwiązania. Teraz każdy, kto założy w Oktawave nowe konto, dostaje na start 25 zł na przetestowanie usługi. Wystarczy wejść na stronę http://oktawave.com/pl/ i się zarejestrować. Zobaczysz, że to rozwiązanie właśnie dla Ciebie - programisty.

--

Dariusz Nawojczyk, dyrektor marketingu & PR w Oktawave. Od ośmiu lat buduje strategie marketingowe, biznesowe oraz komunikacyjne dla branży hostingowej oraz outsourcingu usług IT w Polsce. Pasjonat nowych technologii i nowych mediów. Swoją przygodę z informatyką zaczął od programu rysującego choinkę napisanego w języku BASIC na ZX Spectrum z gumową klawiaturą.Attachments 
 
 7 przyczyn dla ktorych chmura jest idealnym narzedziem dla software houseow.pdf (594.38 KB)
(2 vote(s))
This article was helpful
This article was not helpful

Comments (0)
Post a new comment
 
 
Full Name:
Email:
Comments:
CAPTCHA Verification 
 
Please enter the text you see in the image into the textbox below. This is required to prevent automated registrations and form submissions.