Knowledge base
Jak cloud computing zmieni medycynę i całą branżę medyczną?
Posted by on 10.03.2014 18:50

W medycynie i ochronie zdrowia rozwiązania cloud computing dopiero raczkują, ale wszystko wskazuje na to, że w najbliższych 3–5 latach ich udział w rynku zwiększy się ogromnie. Wynajęcie chmury eliminuje konieczność ponoszenia jednorazowych wydatków na zakup sprzętu, infrastruktury sieciowej oraz systemów zabezpieczeń. Oszczędności w przypadku wdrożenia EDM mogą sięgnąć nawet 35% kosztów.

Zastanówmy się, na czym polega magia chmury i dlaczego może ona stanowić dla polskiej ochrony zdrowia prawdziwą rewolucję.

 

Bezpieczeństwo IT w zakresie wysokiej dostępności

Placówki medyczne, od tych najmniejszych przychodni, a na ogromnych szpitalach wieloprofilowych skończywszy, muszą funkcjonować bez przestojów. W tym sensie przyszłe i obecne aplikacje pozwalające prowadzić elektroniczną dokumentacje medyczną (EDM) muszą działać bez większych awarii. A nawet jeśli taka się przydarzy, to powinna trwać krótko niezależnie od pory dnia.

W informatyce niezawodność rozwiązania mierzy się miarą dostępności rozwiązania IT. W rozwiązaniach medycznych, mówimy więc o wysokiej dostępności, a ta stanowi koszt, zwykle koszt ludzki. W celu zapewnienia bowiem bezawaryjnej pracy, pomijając jakość technologii, konieczne jest zatrudnienie armii administratorów, którzy muszą pracować w systemie zmianowym, gwarantując wsparcie w trybie 24-godzinnym. Czy można ograniczyć taki koszt? Na pewno. Niestety, w Polsce często oznacza to zwiększone ryzyko – informatycy po prostu po godzinie 17:00 opuszczają placówkę i pozostaje wiara, że nic się nie stanie.

Dostawcy usług w chmurze mają tu bezwzględną przewagę. Chmura ze swej konstrukcji dysponuje daleko idącą redundancją. Nie tylko w zakresie rozwiązań sprzętowych z najwyższej półki, ale także dzięki automatyzacji obsługi awarii na platformach wirtualizacyjnych. Dostawcy chmur potrafią w swoich kontraktach SLA (Service Level Agreement – umowa utrzymania i systematycznego poprawiania ustalonego między klientem a usługodawcą poziomu jakości usług) zadeklarować dostępności systemów na poziomie 99,5% i wyżej. Do tych liczb oczywiście dokłada się wykwalifikowana kadra specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w zakresie administracji systemami.

 

Bezpieczeństwo IT w zakresie ochrony danych

Wiele osób powątpiewa w bezpieczeństwo chmury, zapominając jednocześnie, że bezpieczeństwo lokalnych własnych rozwiązań IT też łatwo skompromitować. Dość powszechną praktyką w mniejszych przychodniach jest składowanie EDM na serwerze, który dosłownie stoi pod biurkiem w rejestracji lub pomieszczeniu pozornie zabezpieczonym fizycznie. Nie miejmy złudzeń – włamania w celach rabunkowych do punktów usługowych to nie rzadkość. W chmurze, u odpowiedniego dostawcy IaaS (Infrastructure as a Service), wykradnięcie danych jest dużo trudniejsze. W chmurze de facto dane są z definicji zaszyfrowane. W dodatku dostawcy IaaS, chcąc utrzymać się na rynku, dbają ustawicznie o podnoszenie standardów bezpieczeństwa, zgodnie z ich rynkowym rozwojem.

 

Często plik medyczny to ponad 300 MB

Placówki medyczne potrzebują mocy obliczeniowej i przestrzeni dyskowej do uruchamiania aplikacji do prowadzenia dokumentacji medycznej w formie elektronicznej, składowania dużej ilości danych medycznych, analizy i udostępniania tych danych na zewnątrz, a także dostępu do nich z dowolnego komputera podłączonego do Internetu. W systemach medycznych gromadzone są gigabajty danych – karty pacjentów, wyniki badań medycznych, zdjęcia z RTG, USG czy z tomografu komputerowego, a przecież wiele z takich plików to nawet 300 MB i więcej. Integralną częścią chmury Oktawave jest system obiektowego przechowywania danych Oktawave Cloud Storage (OCS), który pozwala zapisywać pliki i obiekty o dowolnym rozmiarze. OCS doskonale nadaje się do składowania dużej liczby statycznych plików, przy czym klient płaci tylko za wynajęte (wykorzystane) zasoby z możliwością zwiększenia dostępnej przestrzeni dyskowej w miarę rosnących potrzeb.

Dariusz Nawojczyk, CMO, Oktawave

 

Innowacyjność i rozwój

Prowadząc działalność medyczną, placówki i praktykujący lekarze skupiają się na jakości usług medycznych jako takich. Trudno się spodziewać, że będą sami, nieprzymuszeni eksplorować nowinki technologiczne w obszarze informatyki. Nawet jeśli szpital lub przychodnia zatrudnia informatyków, to zwykle całkowicie są oni pochłonięci bieżącą pracą, wspierając personel medyczny. Nie ma więc zbyt wiele czasu na rozwój i innowacje.

Za to chmura, ze swej definicji, dba o sprostanie tempu zmian i innowacji na rynku IT! Dostawcy chmur IaaS niejednokrotnie w swych umowach gwarantują aktualizacje oprogramowania w miarę, jak pojawiają się one na rynku. Można wręcz powiedzieć o swoistym wyścigu zbrojeń, gdyż od jakości chmury zależy ich długoterminowy sukces.

Innym istotnym argumentem jest cena. Obok poprawy jakości systemów operatorzy chmurowi muszą bowiem dbać o zniżkę cen. To oznacza, że koszty infrastruktury w chmurze tanieją niepomiernie szybciej niż sprzęt zakupiony do placówki. Mówi się wręcz o tym, że dzięki chmurze koszty operacyjne (OPEX) wypierają koszty inwestycyjne (CAPEX).

 

Aplikacje mobilne

W zasadzie trzeba sobie powiedzieć, że większość aplikacji mobilnych gdzieś w tle wykorzystuje jakiś rodzaj chmury. W efekcie aplikacje również dla służby zdrowia zaczną się pojawiać na wszystkich urządzeniach, z których na co dzień korzystamy. Prawdę powiedziawszy, widać to już obecnie. Zobaczmy więc pierwsze przykłady – klient mobilny aplikacji EWUŚ wyprodukowany na potrzeby pacjentów rozliczanych w NFZ. To koronny dowód na to, że rozwiązania w chmurze zmienią nasze codzienne życie również w domenie ochrony zdrowia.

 

Opłata za użycie, a nie za sprzęt

Przetwarzanie w chmurze (cloud computing) to stosunkowo nowa koncepcja, która wyznacza aktualne trendy w branży IT. Zakłada ona przeniesienie zasobów IT z własnych serwerowni i centrów danych do chmury, czyli infrastruktury udostępniającej moc obliczeniową, przestrzeń dyskową oraz zasoby sieci. Cechą charakterystyczną chmury jest wynajem zasobów na żądanie. Klient płaci tylko za rzeczywiście zużyte zasoby, bez konieczności inwestycji w sprzęt oraz personel informatyczny. Wynajem zasobów eliminuje konieczność ponoszenia jednorazowych wydatków na zakup sprzętu, infrastruktury sieciowej oraz systemów zabezpieczeń. W wielu przypadkach oszczędności te mogą sięgnąć nawet 35% wszystkich środków przeznaczonych na wdrożenie EDM.

 

Kierunek integracja i otwarte standardy

Chmura wymusi wyjście poza zamknięte pod kluczem systemy informatyczne w placówkach. Przy tej okazji warto zaznaczyć, że System Informacji Medycznej budowany w ramach projektu P1 (którego częścią będzie Internetowe Konto Pacjenta oraz mechanizmy wymiany: e-recept, e-skierowań, e-zleceń i e-zwolnień) czy też stworzony przez NFZ system ZIP (Zintegrowany Informator Pacjenta) to nic innego tylko rozwiązania funkcjonujące w chmurze. Czymże bowiem innym są publicznie dostępne usługi sieciowe oraz system portali internetowych umożliwiających komunikację online z zewnętrznym oprogramowaniem (np. systemami EDM w placówkach). Na podobnej zasadzie działa również wiele serwisów do internetowego umawiania pacjentów oraz systemy towarzystw ubezpieczeniowych, odpowiedzialnych za coraz większą część pacjentów odwiedzających komercyjne przychodnie. Najlepszą współpracę z centralnymi systemami dostępnymi w Internecie zapewniają przychodniom systemy medyczne stale dostępne, bez względu na porę dnia i nocy, a więc te działające w chmurze obliczeniowej.Gotowa chmura medyczna – „pod klucz”

W oparciu o IaaS, dostawcy usług na całym świecie budują także dla różnych branż – w tym dla branży medycznej - ofertę SaaS (Software as a Service). W takim przypadku klienci otrzymują dostęp do gotowych narzędzi informatycznych, zazwyczaj dostępnych poprzez przeglądarkę internetową, a odpowiednim dopasowaniem zasobów, takich jak OCI czy OCS, zajmują się dostawcy. Na nich najczęściej spoczywa również odpowiedzialność za administrowanie aplikacją i świadczenie pomocy technicznej użytkownikom końcowym. Przykładem takiego rozwiązania dla branży medycznej, działającego na polskim rynku, jest oprogramowanie firmy mediporta.plAttachments 
 
 jak cloud computing zmieni medycyne i cala branze medyczna_v2.pdf (664.72 KB)
(4 vote(s))
This article was helpful
This article was not helpful

Comments (0)
Post a new comment
 
 
Full Name:
Email:
Comments:
CAPTCHA Verification 
 
Please enter the text you see in the image into the textbox below. This is required to prevent automated registrations and form submissions.