Knowledge base
Jak wykorzystać subregiony w celu zapewnienia wysokiej dostępności serwisów działających w Oktawave?
Posted by Pomoc Oktawave on 28.10.2014 21:03

Jeśli chcesz uruchomić w Oktawave rozwiązania HA (ang. High Availability), z pewnością zechcesz skorzystać z subregionów. Subregiony to wydzielone pule zasobów, które nie współdzielą ze sobą innych elementów niż infrastruktura sieciowa potrzebna do komunikacji między nimi.

W tym materiale pokażemy, jak utworzyć proste rozwiązanie HA, korzystając z funkcji dostępnych w Oktawave, takich jak subregiony i load balancer. Z punktu widzenia usług będziemy chcieli osiągnąć następującą architekturę.

 

 

Wyboru subregionu należy dokonać podczas tworzenia lub klonowania instancji.

 

 

Po kliknięciu przycisku Pokaż opcje zaawansowane podczas tworzenia instancji, będziemy mogli wybrać dla niej subregion.

 

 

 

Subregion można wybrać również podczas klonowania instancji.

 

 

Wystarczy, że tworząc instancje web01 i db01, wybierzesz subregion PL-001, a tworząc instancje web02 i db02, wybierzesz subregion PL-002. W ciągu kilku minut możesz utworzyć infrastrukturę pod rozwiązania HA w panelu Oktawave.

Instancje webowe, poza różnymi adresami IP w OPN, nie będą się zbytnio od siebie różnić. Jeżeli w swoim serwisie lub aplikacji masz zamiar serwować dużo statycznej treści, warto rozważyć wykorzystanie OCS. Pod względem HA również jest to korzystne, ponieważ każdy obiekt w OCS przechowywany jest w kilku replikach. W naszej bazie wiedzy znajdziesz artykuł o tym, jak wykorzystać OCS w ten sposób na przykładzie serwisu opartego na jednym z najpopularniejszych CMS-ów – Wordpressie.

Pozostał nam wybór metody zapewnienia spójności danych między instancjami bazodanowymi. Możliwości jest kilka, możemy wykorzystać np. mechanizm replikacji MySQL, albo zbudować prosty klaster na bazie DRBD.

O tym, jak skonfigurować kontener z load balancerem, dowiesz się z naszego tutoriala: https://kb.oktawave.com/Knowledgebase/Article/View/42/0/jak-tworzyc-kontenery-i-jak-nimi-poniej-zarzdzac.

(5 vote(s))
This article was helpful
This article was not helpful

Comments (0)
Post a new comment
 
 
Full Name:
Email:
Comments:
CAPTCHA Verification 
 
Please enter the text you see in the image into the textbox below. This is required to prevent automated registrations and form submissions.