Knowledge base
Co powinienem wiedzieć o dyskach współdzielonych w Oktawave?
Posted by Pomoc Oktawave on 16.02.2015 20:51

Aby skorzystać z opcji dysku współdzielonego w Oktawave, należy zainstalować system plików GFS2 lub OCFS2. Jest to rozwiązanie sugerowane i sprawdzone przez administratorów naszej platformy. Jeżeli chodzi o inne (czasem lepsze) współdzielone systemy plików, oczywiście użytkownik ma możliwość zastosowania dowolnego z nich według swoich aktualnych potrzeb.

Systemy GFS2 czy OCFS2 wprowadzają dużą złożoność i potencjalnie wymagają wysokich nakładów w samym wdrożeniu, a także późniejszym utrzymaniu. Ich zaletą jest jednak bardzo dobry czas dostępu do danych - w tym właśnie biją na głowę inne rozwiązania, m.in. CIFS czy NFS. Ponadto, jako alternatywę do rozważenia proponujemy rozwiązanie bazujące na GlusterFS - jest ono o wiele łatwiejsze w utrzymaniu i nie wymaga współdzielonego dysku.

Jeśli czas dostępu do danych nie jest istotny, a zależy nam na jednym punkcie współdzielenia danych pomiędzy serwerami, to idealnym rozwiązaniem jest stosowanie naszego OCS (który nota bene właśnie do takich potrzeb został przygotowany). Aby jednak wdrożyć OCS w już istniejących aplikacjach, trzeba wykonać nieco dodatkowej pracy, tj. przebudować aplikację, tak aby pobierała i zapisywała dane bezpośrednio w OCS, albo zastosować mechanizm, który pozwoli montować OCS jako lokalny dysk np. za pomocą Fuse (https://github.com/redbo/cloudfuse/).

Fuse ma swoje ograniczenia (np. nie działa w nim zmiana nazw katalogów), ale w większości wypadków może być wystarczający. W innym wypadku należało by przerobić aplikację.

Podsumowując, skorzystanie z OCS umożliwi łatwe współdzielenie plików oraz zapewni bardzo wysoką dostępność. Przechowywanie w nim danych uodparnia też OCI na ewentualne problemy z lokalnymi dyskami. Co więcej, za pomocą OCS można serwować statyczną treść do przeglądarki klienta z pominięciem aplikacji, co też ma znaczenie dla czasu ładowania serwisu.

(5 vote(s))
This article was helpful
This article was not helpful

Comments (0)
Post a new comment
 
 
Full Name:
Email:
Comments:
CAPTCHA Verification 
 
Please enter the text you see in the image into the textbox below. This is required to prevent automated registrations and form submissions.