Knowledge base
Jak przepiąć adres IP pomiędzy instancjami?
Posted by Pomoc Oktawave on 09.03.2015 21:42

W trakcie tworzenia instancji OCI przypisywany jest jej standardowo jeden adres IP, oznaczony jako automatyczny. Oznacza to, że w momencie usunięcia samego IP lub instancji utracimy nieodwracalnie posiadaną adresację. 

Oznaczenie adresu IP jako stałego umożliwia m.in.:

  • migrację adresacji pomiędzy instancjami (należy przy tym pamiętać, by IP oraz OCI znajdowały się w tym samym subregionie - sprawdź materiał: Czym jest subregion?),
  • IP, który został oznaczony jako stały, może zostać przydzielony do każdej nowo tworzonej, odtwarzanej z backupu lub dowolnej instancji zaimportowanej do naszej infrastruktury z zewnątrz (sprawdź materiał: W jaki sposób zaimportować własny obraz maszyny do Oktawave?).

W naszym poradniku przeniesiemy adres IP z instancji OCI o nazwie "instance1" do instancji o nazwie "Test_Blog". Zaczynamy od przejścia do sekcji Zarządzanie sieciami. Tutaj ustawimy adres IP instancji, który chcemy zachować jako stały.

 

 

Wystarczy zaznaczyć adres IP (w naszym przypadku 176.119.36.163 przypięty do serwera "instance1"), a następnie kliknąć przycisk Oznacz jako stały.


 

Teraz bez obaw o utratę adresu możemy go odpiąć z poziomu zakładki Usługi | OCI | Nazwa instancji | Adresowanie IP, tam oznaczamy IP i klikamy Usuń. Na komunikat, który się pojawi, odpowiadamy Tak. Warto pamiętać, że dany adres IP może być podpięty tylko i wyłącznie do jednego serwera, dlatego przed migracją musimy go najpierw usunąć od instacji pierwotnej. 

 

 

Uwaga! W przypadku, kiedy w tej zakładce znajduje się tylko jeden adres IP, próba jego usunięcia zakończy się komunikatem mówiącym, iż instancja musi posiadać co najmniej jeden wewnętrzny lub zewnętrzny interfejs sieciowy, gdyż jego brak uniemożliwi połączenie z serwerem (poza konsolą zdalną dostępną w panelu administratora). Klient może oczywiście odpiąć wszystkie adresy IP (zewnętrzne interfejsy sieciowe) od instancji, co jest często wykorzystywanym rozwiązaniem w przypadku odizolowanych od sieci publicznej baz danych - wtedy komunikacja odbywać się może za pomocą sieci prywatnej OPN (wewnętrzny interfejs sieciowy).

W następnym kroku należy przejść do instancji, gdzie chcemy przypiąć usunięty przed chwilą adres IP - w naszym przypadku jest to instancja o nazwie "Test_Blog". Na stronie instancji wybieramy zakładkę Adresowanie IP, zaznaczamy IPv4, a następnie z listy wybieramy pożądany adres, czyli 176.119.36.163. Zatwierdzamy proces, klikając Dodaj.

 

 

To już wszystkie kroki, po chwili instancja zostanie przekonfigurowana i będzie posiadać przypisany adres IP.

(4 vote(s))
This article was helpful
This article was not helpful

Comments (0)
Post a new comment
 
 
Full Name:
Email:
Comments:
CAPTCHA Verification 
 
Please enter the text you see in the image into the textbox below. This is required to prevent automated registrations and form submissions.