Knowledge base
Dlaczego warto zainteresować się produktami Red Hat na platformie Oktawave?
Posted by Pomoc Oktawave on 30.03.2016 10:36

Co to jest Red Hat Enterprise Linux (RHEL)?

Od czasu premiery, która miała miejsce ponad 10 lat temu, Red Hat Enterprise Linux stał się główną platformą linuksową klasy korporacyjnej, wyznaczającą branżowe standardy wydajności, skalowalności i bezpieczeństwa.

RHEL stworzono, by pomóc organizacjom przejść bez problemów na nowe modele przetwarzania danych: środowiska wirtualne i chmury obliczeniowe. System obsługuje najważniejsze architektury sprzętu oraz hypervisory, dzięki czemu zapewnia przewidywalne  i bezpieczne wdrożenia w różnych środowiskach fizycznych i wirtualnych.

 

Jakie branże mogą być zainteresowane RHEL

Red Hat Enterprise Linux jest wiodącym systemem w centrach danych oraz w chmurze. Z systemu korzysta ponad 90 proc. firm z listy Fortune 500 (2013), a także organizacje z niemal każdej branży.

RHEL przeznaczony jest przede wszystkim dla systemów korporacyjnych o podwyższonym stopniu ryzyka, niemniej jego zakup jest opłacalny dla wszystkich jednostek, które posiadają środowiska o znaczeniu krytycznym, takich jak np.:

 • giełdy, instytucje finansowe, banki,
 • sektor publiczny: agencje rządowe i wojskowe,
 • sektor telco.

RHEL znajduje także zastosowanie w sektorze MŚP, który chce zapewnić sobie wysoki poziom bezpieczeństwa.

 

RHEL a kwestia bezpieczeństwa

Red Hat Enterprise Linux to system spełniający normy EAL4+ /LSPP – przede wszystkim dzięki możliwości ograniczenia konta root. Opierający się na modelu obowiązkowej kontroli dostępu MAC (Mandatory Access Control) - mechanizm SELinux - zaimplementowany został do systemu Red Hat Enterprise Linux już od wersji 4 - tym samym dostarczając klientom system operacyjny domyślnie zabezpieczony dodatkowym mechanizmem.

 

Najważniejsze zalety RHEL

 • Bezpieczeństwo

Mechanizmem zapewniającym bezpieczeństwo w systemie RHEL jest SELinux, czyli Security Enhanced Linux (Linux o wzmocnionym bezpieczeństwie). SELinux jest zaawansowaną i elastyczną platformą, która pozwala wdrożyć rozwiązania kontrolne oparte na rolach i wielopoziomowe zabezpieczenia. Mechanizmy SELinux zostały wbudowane we wszystkie części platformy, w tym narzędzia do wirtualizacji.

 • Elastyczność

Klienci korzystający z systemu Red Hat Enterprise Linux dostępnego w chmurze zyskują elastyczność oraz pewność działania bez zbędnych przestojów dzięki:

 1. infrastrukturze, aktywnie dopasowującej zasoby do potrzeb użytkownika,
 2. Autoskalerowi, czyli automatycznemu mechanizmowi, zmieniającemu w dynamiczny sposób parametry świadczonej usługi. To rozwiązanie, w połączeniu z load balancingiem, gwarantuje płynne i stabilne działanie usług.
 • Skalowalność

System Red Hat Enterprise Linux wspomaga budowę wysoko wydajnych i krytycznych systemów przy zachowaniu spójności i bezpieczeństwa danych. Umożliwia klientom wykorzystanie pojawiających się na rynku udoskonaleń, pozwalając wybrać odpowiednie strategie skalowania oraz architekturę, która spełnia konkretne wymagania biznesowe.

 

Jakie korzyści wynikają ze współpracy Red Hat i Oktawave?

 • Możliwość zamówienia systemu RHEL w wersji 6 lub 7 bezpośrednio od polskiego dostawcy,
 • krytyczne aplikacje biznesowe, dotąd na fizycznym sprzęcie, mogą być dostępne z całą elastycznością i skalowalnością, którą oferuje Oktawave,
 • możliwość projektowania nowych rozwiązań w oparciu o przewidywalny i sprawdzony system z rodziny Linux,
 • kontrola nad kosztami, dzięki godzinowemu rozliczaniu, co oznacza płatność za rzeczywiście wykorzystane zasoby,
  dedykowane wsparcie techniczne zapewniane przez profesjonalny zespół w Oktawave w Polsce,
 • objęcie polskim ustawodawstwem w zakresie prywatności i ochrony danych osobowych, które jest bardziej restrykcyjne niż prawodawstwo unijne w tym zakresie (brak wypracowanych dotąd regulacji UE-USA po zdelegalizowaniu programu Safe Harbour),
 • stabilność, wsparcie, bezpieczeństwo.

 

W jakim zakresie udzielamy supportu?

Jako tzw. „sole point of contact with Red Hat” jesteśmy bezpośrednim punktem kontaktu klienta firmą Red Hat. W ramach standardowego supportu nie logujemy się do maszyn - wsparcie polega na tym, że klient zgłasza problem do BOK, który w razie takiej potrzeby przekierowuje zgłoszenie do Red Hat.

W obrębie supportu premium wsparcie odbywa się standardowo poprzez zespół administracyjny (logowanie do maszyny, diagnostyka problemu + ewentualny kontakt administratora z Red Hat).

 

Red Hat Enterprise Linux 6

Jest szóstą generacją systemu operacyjnego. To elastyczne rozwiązanie można wdrażać na sprzęcie fizycznym, jako hosta lub gościa wirtualnego, a także w chmurze obliczeniowej. Red Hat Enterprise Linux 6 stanowi doskonałą podstawę nowoczesnych centrów przetwarzania danych. System zapewnia stabilność, a jednocześnie jest doskonalony i uzupełniany o nowe funkcje. Tym samym gwarantuje optymalne połączenie innowacyjności i stabilności.

 

Red Hat Enterprise Linux 7

To najnowsza wersja sztandarowej platformy Red Hat. Stanowi podstawę dla otwartej chmury hybrydowej oraz obsługuje korporacyjne obciążenia robocze w ramach infrastruktury konwergentnej. Zbudowany z myślą o potrzebach współczesnych centrów danych oraz wymaganiach środowisk IT następnej generacji, Red Hat Enterprise Linux 7 napędza różnorodne korporacyjne systemy IT, od kontenerów aplikacyjnych do usług chmurowych.

RHEL 7 oferuje spójne środowisko uruchomieniowe, które obejmuje systemy fizyczne, maszyny wirtualne oraz chmury publiczne i prywatne.

 

Więcej na temat Red Hat i chmury

(3 vote(s))
This article was helpful
This article was not helpful

Comments (0)
Post a new comment
 
 
Full Name:
Email:
Comments:
CAPTCHA Verification 
 
Please enter the text you see in the image into the textbox below. This is required to prevent automated registrations and form submissions.