News
Oktawave Status Page: serwis prezentujący aktualny status działania naszych usług
Posted by Paweł Gazda on 19.11.2015 22:30

Powołujemy do życia specjalny serwis, dzięki któremu nasi użytkownicy będą mogli sprawdzić bieżący stan infrastruktury Oktawave oraz jej usług. Pod adresem http://status.oktawave.com znajdą się również komunikaty techniczne o pracach wdrożeniowych i serwisowych.

Zasada działania nowej usługi bazuje na alertach mechanizmów kontrolnych, które na bieżąco raportują status działania poszczególnych elementów naszej platformy. Uruchomione czujki zostały zgrupowane w agregaty odpowiadające usługom, co umożliwia precyzyjne dookreślenie ich aktualnego stanu. To właśnie te zgrupowane czujki usługa Oktawave Status Page wykorzystuje jako źródła danych.

 

 

Serwis Oktawave Status Page może pokazywać trzy rodzaje informacji:

  1. status danej usługi (w postaci ikony w tabeli zbiorczej),
  2. komunikaty automatyczne (generowane przez system na linii czasu),
  3. komunikaty wprowadzane przez administratorów (również dostępne na linii czasu).

 

Stany działania

Działanie infrastruktury przedstawione zostało w rozbiciu na trzy stany.

 

Usługa dostępna
Usługa o ograniczonej wydajności lub dostępności
Usługa niedostępna

 

Stany usług są ustalane na podstawie komunikatów wysyłanych do serwisu przez system monitorujący. Czas potrzebny na aktualizację w serwisie (który odświeża się automatycznie) to około 55 sekund. System po wykryciu nieprawidłowości automatycznie umieści standardowy komunikat. Nasi administratorzy od razu zaczną badać zgłoszenie i - jak tylko będą posiadali szerszą wiedzę - umieszczą bardziej dokładny opis problemu.

Najbardziej aktualny komunikat jest umieszczony na górze strony (jak widać na zdjęciu poniżej), pozostałe można historycznie przeglądać na linii czasu w dolnej części serwisu.

 

 

Komunikaty automatyczne

Komunikaty automatyczne to rozwinięcie funkcjonalności realizowanej przez statusy graficzne. Dla każdego rodzaju usługi oraz (w niektórych przypadkach) dla każdego subregionu aplikacja ma skonfigurowane automatyczne komunikaty informujące o obserwowanej zmianie statusu. Przy zmianie statusu usługi aplikacja czeka określony czas (10 minut dla usług OCI, OVS, OPN, OCS oraz 20 minut dla pozostałych) z opublikowaniem komunikatu. Jeśli zmiana statusu rzeczywiście trwa dłużej niż założony czas, publikowany jest komunikat.

Komunikaty można także subskrybować za pomocą RSS oraz Twittera, adresy URL tych serwisów dostępne są w górnej części strony.

 


 

API

Oktawave Status Page został wyposażony w dedykowane API, które pozwala na dostęp do wszystkich danych prezentowanych na stronie WWW. Za pomocą zasobów REST można zautomatyzować odczytywanie statusów przez aplikacje zewnętrzne. Przykładowe rozwiązanie to integracja czujek platformy Nagios w infrastrukturze klienta.

W górnej części strony znajduje się również odnośnik do specjalnej witryny, na której można znaleźć dokumentację z rozbiciem na poszczególne sekcje, np. Clusters, Dictionaries czy Messages. Dokładnie taki sam mechanizm API wykorzystuje nasz serwis do prezentowania statusu.

API nie wymaga żadnych autentykacji.

 


Comments (0)
Post a new comment
 
 
Full Name:
Email:
Comments:
CAPTCHA Verification 
 
Please enter the text you see in the image into the textbox below. This is required to prevent automated registrations and form submissions.